pustynia dla życia – przygotowanie (dzień IX)

PRZYGOTOWANIE (DZIEŃ IX)

Modlitwa Jezusowa to nie tylko regularne powtarzanie formuły modlitewnej…

Nie tylko. To pewien pomysł na życie: skoncentrowanie wszystkich swoich działań na osobie Jezusa Chrystusa. Docelowo ma prowadzić do modlitwy nieustannej.

Niektórzy chcieliby ją sprowadzić do zaklęcia, formuły działającej samej z siebie, i tyle…

Tak myśląc, poddajemy się myśleniu magicznemu: wykonam jeden gest, wypełnię rytuał, wypowiem słowo i wszystko samo cudownie się zmieni. Formuła modlitewna to nie jest zaklęcie, które cudownie rozwiąże nasze problemy. Chodzi raczej o to, aby krok po kroku wraz z Chrystusem przemienić swoje życie.

Niedługo po rozpoczęciu praktyki modlitwy Jezusowej pojawia się znudzenie. Jak to kiedyś było: siedzimy, nic się nie dzieje… Bywa, że po paru tygodniach rezygnujemy, ponieważ brakuje nam „fajerwerków duchowych”.

To dobrze, że dociera się do takiego punktu… Tym, co powinno nas interesować to KOCHANIE BOGA. Po prostu. BEZ ŻADNYCH DODATKÓW…

(Fr. rozmowy z Szymonem Hiżyckim OSB: Modlitwa Jezusowa i szczęście człowieka, w: http://www.fronda.pl/a/o-hizycki-osb-modlitwa-jezusowa-i-szczescie-czlowieka,93127.html)

Zobacz: Pozostałe DNI PRZYGOTOWANIA                                                                                                       Zobacz: PUSTYNIA DLA ŻYCIA – szczegóły