Ikona świętych małżonków ludwika i zelii martin

ikona_martinIkona przedstawia ŚWIĘTYCH MAŁŻONKÓW LUDWIKA I ZELIĘ MARTIN, rodziców świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, kanonizowanych 18 października 2015 r. w Rzymie. Autorką Ikony jest Monika Sawionekindeks, malarka, zajmująca się także scenografią.

Ukończyła w 2008 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziałach Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i Wydziale Scenografii (dyplom – prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda). Stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy w 2009. Wystawy: finałowa wystawa konkursu Obraz Roku 2005, Pałac Królikarnia, Warszawa 2005; wystawa prac scenograficznych, Galeria Scenografii, Kraków 2008; wystawa malarstwa studentów ASP Kraków, Galeria ,,Pod Nad”, Tarnowskie Góry 2008; Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. M. Michalika, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2010; malarstwo, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2010. Osiągnięcia i stypendia: wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie ,,Bohunowa Paleta” w 1998; I miejsce w konkursie ,,Anioły Ojca Świętego”, PLSP, Częstochowa 2009; Obraz Roku – wyróżnienie honorowe ASP Kraków za studium martwej natury (2006); I miejsce w konkursie na pracę inspirowaną twórczością Tadeusza Różewicza, Gliwice 2007. Otrzymała stypendium Banku PKO SA (1998).

Poniżej prezentujemy krótki opis i komentarz, przedstawiony przez samą Autorkę Ikony:

Ikona ta ma symbolizować jedność małżeńską Zelii i Ludwika w Duchu Świętym – stąd kolor nimbów różowy (kolor radości w Duchu Świętym) Ten, który łączy świętych małżonków to właśnie ów Duch, który „spływa” wraz ze swoimi darami i dopełnia tę Miłość. Znaczące są gesty rąk. Ludwik „otula” swymi dłońmi dłoń Zelii, dając jej w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i czułej opieki. Zelia zaś trzyma w swej dłoni krzyż, który mocno był wpisany w życie jej i jej męża. Przed Małżonkami umieściłam ołtarz, który jest napisany w sposób odwróconej perspektywy wg. tradycji ikony (popatrzcie np. na ikonę Trójcy Rublowa, gdzie stół jest napisany właśnie w taki sposób). Punkt zbiegu znajduje się po stronie widza, a więc ten każdy kto spogląda na Ikonę też jest zaproszony do wspólnego stołu, który jest zarazem stołem codziennych posiłków, jak i codziennych ofiar, składanych Najwyższemu, szczególnie Tej największej ofiary- Eucharystii, w której Święci Małżonkowie uczestniczyli każdego dnia. Szarość tła symbolizuje dyskrecję, intymność, która przecież tak ważna jest w małżeństwie.

Wspólnota Bożego Ojcostwa, która jest posiadaczem Ikony, otrzymała zgodę Kurii Metropolitalnej w Częstochowie (nr 1/6.7/2016, z dnia 4 stycznia 2016) na drukowanie Ikony w formie obrazków, pocztówek itp.